Kineska godina Zmije i običaji

U ovom gostovanju na TV stanici Newsmax Balkans 30.01.2025. govorila sam o kineskom kalendaru, luni-solarnoj novoj godini, kineskim običajima oko Nove godine. 29.01., na mlad mesec se slavila lunarna Nova godina, 03.02. je solarni početak godine Zmije, a pred nama je i festival fenjera – Yuanxiao koji se obeležava na prvi pun mesec, što će ove godine biti 12.02. O svemu tome i još po nečemu pogledajte link.

DREVNA KINESKA ASTRONOMIJA I KALENDARISTIKA

Još pre nastanka kineskog pisma, Kinezi su na osnovu životnog ciklusa poljoprivrednih kultura biljaka i prirodnih ciklusa pojedinih životinja znali da određuju godišnja doba. Prepoznavanje prirodnih ciklusa je bio osnovni uslov opstanka ljudi u periodu rane poljoprivrede. Svaki narod je na početku svog razvoja prolazio prvo kroz fazu određivanja vremena na osnovu prirodnih ciklusa. Danas znamo da ti prirodni ciklusi pod uticajem kretanja Zemlje mogu da kasne i po nekoliko do deset dana. Mada prirodni ciklusi imaju veze sa kretanjem Sunca, zbog promenljivosti klime, različitih godina prirodni ciklusi mogu da kasne nekoliko dana, pa čak i više od 10 dana, tako da je ovakav način određivanja vremena krajnje grub i neprecizan. Postepenim razvojem nauke, počinje se sa određivanjem godišnjih doba na osnovu posmatranja nebeskih pojava.

2025. – GODINA ZELENE DRVENE ZMIJE

U kineskom zodijaku Zmija je predstavljena kao smirena, tiha, mudra, usamljena, skromna, stidljiva, oprezna, hladna životinja sa zavidnom dozom samokontrole. Zmije mogu postati dobri filozofi, naučnici, političari i finansijeri, te duboki mislioci. Zmije poseduju prirodnu mudrost, to su rođeni mistici. Osobe koje su rođene sledećih godina, rođene su u znaku Zmije: 1929., 1941., 1953., 1965., 1977., 1989., 2001., 2013.

Konfučije – idi kuda te srce vodi ne kršeći pravila

Treći najveći mudrac kineske drevne istorije – (treći samo hronološki gledano), učitelj Konfučije, prvi privatni učitelj Kine, a možda i celog sveta, tumačeći šest klasičnih dela – „Knjigu pesama“, „Knjigu istorije“, „Knjigu promene“, „Knjigu rituala“, „Knjigu muzike“ i „Anale proleća i jeseni“  je sistematizovao i objasnio tradicionalnu mudrost Kine do petog veka p.n.e i time postavio  temelj za konkretniji razvoj kineske misli, koji je izrodio tzv. „stotinu škola misliˮ.

Konfučije predstavlja prvog kineskog prosvetitelja i mudroljupca, koji propoveda o harmoničnom društvenom ustrojstvu, o čovekoljublju – „renˮ časnog čoveka (nasuprot koristoljublju – „liˮ podlog čoveka), o „jiˮ – ispravnom moralnom ponašanju, koje je urođeno čoveku, ali se i uči putem ceremonija, o prirodi čoveka – „singˮ od koje zavisi ispunjenje sudbine pojedinca – „mingˮ, kao i o drugim ne manje važnim konceptima (mudrosti). Prema legendi, Konfučije je imao oko 2000 učenika, koji su potom uobličili i u pisanoj formi preneli sve Konfučijeve misli i ideje.

Svet tajni i apsurda Lao Cea

Ovo je deo mog rada koji se bavi osnovnim principima Lao Ceove filozofije, kao što su Dao, De ili Wuwei. Po predanju, Lao Ce je napisao Dao De Jing – Knjigu o putu i vrlini u Hanguguanu na zahtev astrologa koji je čuvao taj prolaz, to pisanije je bilo Lao Ceov pasoš da bi prošavši kroz ovo mesto, otišao u pustinju i više ga niko nikada nije video…

NEBO I ČOVEK SU JEDNO

Drevni kineski koncept tri svojstva kosmosa – neba, zemlje i čoveka, potiče iz Knjige promene. Ovaj holistički pristup kosmosu i čoveku se održao do danas i prožima sve sfere kineskog društva. Čovek je “axis mundi” – kao medijator između neba i zemlje, utiče na održanje ravnoteže u kosmosu. Svaka naša misao, reč ili delo moćno utiču na svet oko nas…

Scroll to Top