Carska piletina 宫保鸡丁

U vreme kada su kineski specijaliteti sve popularniji kako širom sveta, tako i kod nas, danas sam pripremila recept za jedno od najpopularnijih kineskih jela. U pitanju je carska piletina tj. piletina sa kikirikijem, koja se na kineskom zove „gongbao điding“ tj. 宫保鸡丁. Za ovo jelo ima nekoliko vrsta pripreme, a iz mog iskustva, sledeći recept je najukusniji, a probala sam ga i zapisala još 2000. godine kada sam živela godinu dana u centralnoj Kini, u gradu Vuhan, koji se nalazi na reci Jangcekjang.

 Pileće grudi ….. 300g

1dl belog vina

Dva belanca

So

 Pileće grudi iseckamo na kockice veličine 1cm x 1cm. Stavimo u odgovarajuću posudu i posolimo sa dva prstohvata soli. Izmesimo kockice piletine kako bi so prodrla svuda. Potom te posoljene pileće kockice prelijemo jednom čašom belog vina. Izmutimo dva belanca kao za palačinke i prelijemo preko piletine i ponovo je dobro izmesimo kako bi meso ravnomerno upilo so, vino i belance. Ovako pripremljenu piletinu ostavimo u frižider sat vremena da se lepo izmarinira. Nakon sat vremena, izvadimo piletinu iz frižidera, ocedimo marinadu uz pomoć velikog cednika, zagrejemo umerenu količinu ulja u tiganju, i kad je ulje 60% vruće, ubacimo piletinu u tiganj. Propržimo je tako da se sve kockice lepo odvoje, to traje oko 5-7 minuta, probamo jednu kockicu da vidimo da li se meso ispržilo i unutar kockice. Kad je piletina pržena, ponovo je procedimo cednikom, kako bi se odbacio višak ulja. Operemo tiganj i pripremimo ga za sledeću fazu prženja.

 Jedna šargarepa

Pola krastavca

Šargarepu iseckamo na kockice 1cm x 1cm. Obarimo je u vodi, ali ne previše, već da krcka pod zubima kad je probamo. Krastavac lepo operemo, ne skidamo koru i isto iseckamo na kockice 1cm x 1cm. Krastavac za sada termički ne obrađujemo.

 Sitno seckani sveži đumbir

Sitno seckani beli luk

Prazi luk seckan na kolutiće

Prstohvat cvetnog bibera (posebna vrsta bibera „bridećeg ukusa“, ima ga u kineskoj četvrti u radnjama sa začinima, na kineskom jeziku izgovara se „huađiao“ 

Suva ljuta papričica sitno iseckana

Kiki-riki – pečeni, neslani, oljušteni

 U čisti, suvi tiganj sipamo ulje, kad se zagreje 50% ubacimo đumbir, beli luk, prazi luk, cvetni biber i ljutu papriku i lepo promešamo. Kad začini puste mirise, a ulje je zagrejano 80%, ubacujemo ispržene kockice piletine sa početka recepta, skuvane kockice šargarepe i svež krastavac. Promešamo nekoliko puta, pa ubacimo kiki-riki, ponovo promešamo i prelijemo sledećom kombinacijom začina:

 2 kašike belog vina

1 kašika šećera

1 kašika sirćeta

2 kašike soja-sosa

1 kašika gustina

1 kašika vode

 Najbolje je da ovu kombinaciju začina pomešamo u jednoj ćasi i potom zajedno prelijemo celo jelo. Ponovo promešamo nekoliko puta da se jelo fino ukrčka, ali ne više od minut, kako se kiki-riki ne bi prepržio. Jelo će se malo zgusnuti zbog gustina. Probamo, te ako nije dovoljno slano, dodamo još malo soli. Jelo je gotovo i može se služiti uz pirinač ili testeninu. Princip kod kineskih jela je da se jedu dok su topla, a podgrejana carska piletina nije više tako ukusna, kao sveže ispržena. Prijatno!

 Napomena: pošto je soja-sos dosta slan, moramo paziti koliko soli stavljamo u prvoj fazi spremanja jela tj. prilikom mariniranja piletine.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Scroll to Top