Konfučije – idi kuda te srce vodi ne kršeći pravila

Treći najveći mudrac kineske drevne istorije – (treći samo hronološki gledano), učitelj Konfučije, prvi privatni učitelj Kine, a možda i celog sveta, tumačeći šest klasičnih dela – „Knjigu pesama“, „Knjigu istorije“, „Knjigu promene“, „Knjigu rituala“, „Knjigu muzike“ i „Anale proleća i jeseni“  je sistematizovao i objasnio tradicionalnu mudrost Kine do petog veka p.n.e i time postavio  temelj za konkretniji razvoj kineske misli, koji je izrodio tzv. „stotinu škola misliˮ.

Konfučije predstavlja prvog kineskog prosvetitelja i mudroljupca, koji propoveda o harmoničnom društvenom ustrojstvu, o čovekoljublju – „renˮ časnog čoveka (nasuprot koristoljublju – „liˮ podlog čoveka), o „jiˮ – ispravnom moralnom ponašanju, koje je urođeno čoveku, ali se i uči putem ceremonija, o prirodi čoveka – „singˮ od koje zavisi ispunjenje sudbine pojedinca – „mingˮ, kao i o drugim ne manje važnim konceptima (mudrosti). Prema legendi, Konfučije je imao oko 2000 učenika, koji su potom uobličili i u pisanoj formi preneli sve Konfučijeve misli i ideje.

Svet tajni i apsurda Lao Cea

Ovo je deo mog rada koji se bavi osnovnim principima Lao Ceove filozofije, kao što su Dao, De ili Wuwei. Po predanju, Lao Ce je napisao Dao De Jing – Knjigu o putu i vrlini u Hanguguanu na zahtev astrologa koji je čuvao taj prolaz, to pisanije je bilo Lao Ceov pasoš da bi prošavši kroz ovo mesto, otišao u pustinju i više ga niko nikada nije video…

NEBO I ČOVEK SU JEDNO

Drevni kineski koncept tri svojstva kosmosa – neba, zemlje i čoveka, potiče iz Knjige promene. Ovaj holistički pristup kosmosu i čoveku se održao do danas i prožima sve sfere kineskog društva. Čovek je “axis mundi” – kao medijator između neba i zemlje, utiče na održanje ravnoteže u kosmosu. Svaka naša misao, reč ili delo moćno utiču na svet oko nas…

ŽABA U PLITKOM BUNARU

Jedna žaba je živela u plitkom bunaru. „Vidi kako mi je lepo ovde!“ kazala je kornjači iz Istočnog okeana. „Kada iskočim iz bunara, mogu da skakućem duž drvene ograde bunara. Kada uskočim u bunar, mogu da se odmaram u pukotinama na unitrašnjem zidu bunara. Mogu da se brčkam u vodi do mile volje, ili da se praćakam i potapam u mekani mulj. Rakovi i punoglavci ne mogu da se porede sa mnom. Ja sam gospodarica vode i gazdarica ovog plitkog bunara. Nije li to najveća sreća? Zašto ne dolaziš češće da uživamo zajedno?“ Kornjača iz Istočnog okeana je probala da …

ŽABA U PLITKOM BUNARU Pročitajte više

2023. godina – godina crne vodene Zečice

Osobe rođene 1939, 1951, 1963, 1975, 1987, 1999 i 2011.godine rođene su u znaku Zeca. 2023. godina – godina ženskog (jin) vodenog Zeca, bi trebalo za mnoge ljude da bude mnogo srećnija od prethodne 2022. godine, koja se na istoku smatrala veoma teškom i opasnom godinom izuzetno agresivnog i svirepog tigra! U kineskoj tradiciji postoji pet elemenata: metal, voda, drvo, vatra i zemlja. Boja vode je crna ili tamno plava. Godina Zeca donosi optimizam, slatka nadanja, prolećnu razdraganost, simbolizuje zoru i veliku vitalnu snagu.

Ћиeн и Кун – симболи нeбa и зeмљe у „Прoмeни Џoуa“

У Кини се за „Књигу промене“, која је древнија верзија каснијег, свеобухватнијег дела „Промене Џоуа“, каже да је то први међу класичним канонима, како по времену настанка, тако и по значају за кинеску културу. Савремени назив дела „Промена Џоуа“ односи се на „Књигу промене“ и „Коментаре промене“ заједно. Осим тога, постоје и бројна јиђинголошка дела која настају кроз векове као коментари и разна тумачења „Промене Џоуа“ многобројних кинеских мислилаца. „Књига промене“ је књига гатања која настаје на прелазу династија Шанг и Западни Џоу , она обухвата симболе хексаграма, линије и њихове називе, као и текстове хексаграма и линија. Древни Кинези користили су „Књигу промене“ да би предвидели срећу или несрећу и будућност догађаја.

Scroll to Top